Eko-miasto

Opis projektu

Projekt „Eko-miasto – zwiększanie świadomości ekologicznej mieszkańców” polega na edukowaniu społeczeństwa w zakresie gospodarki odpadami i wyrobieniu właściwych zachowań  związanych z segregacją odpadów.

Drugim elementem projektu jest promocja wiedzy o odnawialnych źródłach energii (OZE).

Celem akcji jest ograniczenie ilości niewysegregowanych odpadów, zwrócenie uwagi społeczeństwa na konieczność rozwoju nowych technologii przyjaznych środowisku i korzyści płynących ze stosowania odnawialnych źródeł energii.

Chcemy, aby efekty edukacyjne zostały osiągnięte przez prawidłowe kształtowanie postaw dzieci i młodzieży, które będą głównymi odbiorcami naszych działań. Projekt adresowany jest także do przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych, radnych dzielnic oraz środowisk mających wpływ na zachęcanie lokalnych społeczności do efektywnego segregowania odpadów. W jego realizację zaangażowani będą nauczyciele przeszkoleni przez specjalistów w zakresie gospodarki odpadami.

Konferencja otwierająca projekt zgromadzić ma ekspertów, przedstawicieli organizacji ekologicznych, samorządowców, mieszkańców miasta, uczniów, studentów oraz lokalne media.  Spotkanie oraz wymiana informacji pozwolą podkreślenie korzyści płynących z segregacji odpadów.

Organizacja Eko-Miasteczek ma na celu realizację edukacji ekologicznej w praktyce oraz uświadamianie mieszkańców o konieczności segregacji odpadów. Przez liczne zabawy, konkursy i pokazy chcemy uczyć najmłodszych mieszkańców miast dobrych nawyków, które będą w stanie dalej przekazać swoim najbliższym. W miejscu organizacji wydarzenia pojawią się namioty edukacyjne. Mieścić się tam będą punkty informacji o odpadach, stoiska włączonych w projekt organizacji i instytucji oraz siedziby edukatorów i osób odpowiedzialnych za gry i zabawy ekologiczne.

Obok Polskiej Fundacji Ochrony Zasobów Wodnych pojawią się instytucje m.in Urzędy Miast, miejskie przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadową, miejskie przedsiębiorstwa wodociągowe, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Polska Akcja Humanitarna, Stowarzyszenie Tilia, regionalne instytucje ekologiczne.

 

 

Projekt dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu

logo_cmyk[1]

Akualności projektu

Projekt Eko-miasto… zakończony!

27.09.2013 zagościliśmy w Wąbrzeźnie. W Wąbrzeskim Domu Kultury odbyła się konferencja „Gospodarka odpadami – wyzwania dla jednostek samorządu terytorialnego” (agenda) oraz Eko-miasteczko dla dzieci z wąbrzeskich szkół i przedszkoli. Spektakl „Aura i roboty z planety Eco” został nagrodzony przez dzieci gromkimi brawami a konkursy ekologiczne spotkały się z  bardzo dużym zaangażowaniem w duchu zdrowej rywalizacji.

Fundacja, organizator wydarzenia, rozstrzygnęła konkursy  : Śmieciaki-Cudaki, Eko-Roboty i Moda Ekologiczna. Do Wąbrzeskiego Domu Kultury dotarło aż 150 prac! Komisja wyłoniła zwycięzców oraz przyznała wyróżnienia i nagrody specjalne w wymienionych konkursach. Zostały również przyznane nagrody Burmistrza Wąbrzeźna, Dyrektora firmy PUKIM Ekosystem Sp. z o.o. oraz Prezesa MZECWiK. Oto lista nagrodzonych uczniów :

KONKURS : ŚMIECIAKI-CUDAKI        

1 MIEJSCE:

WYRÓŻNIENIA:

KONKURS: EKO-ROBOTY                   

1 MIEJSCE:

WYRÓŻNIENIA:

KONKURS : MODA EKOLOGICZNA  

1 MIEJSCE:

WYRÓŻNIENIA:

NAGRODY SPECJALNE FUNDACJI:

NAGRODY SPECJALNE:

BURMISTRZA WĄBRZEŹNA – KACPER DROZDALSKI

DYREKOTORA PUKIM EKOSYSTEM SP.Z O.O. – ALEKSANDRA ROBACZEWSKA

PREZESA MZECWIK SP.Z O.O. -  DARIA JASIŃSKA

Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy!!!

Zapraszamy do Eko-Galerii!!

To już ostatnie wydarzenie projektu. Dziękujemy władzom miast za gościnność, prelegentom, partnerom, aktorom, nauczycielom za współpracę a przede wszystkim dzieciom za wspólną, wyśmienitą zabawę.

Szczególne podziękowania kierujemy do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, dzięki któremu mogliśmy zrealizować nasze ekologiczne pomysły.

Zapraszamy do udziału w kolejnym naszym projekcie, w „Wodnym Edukarium”.

Inowrocław jest EKO!

Zakończył się kolejny etap projektu „Eko-miasto zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców”. Tym razem gościliśmy w Inowrocławiu. Dzięki gościnności Miasta Inowrocławia w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyła się konferencja pt.:”Gospodarka odpadowa wyzwania dla jednostek samorządu terytorialnego”, która zgromadziła ekspertów z zakresu ochrony środowiska i gospodarowania odpadami. Prelegentami  konferencji byli m.in.

Małgorzata Walter – Dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego  Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu

Małgorzata Witkowska – Naczelnik Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska

Ryszard Brejza – Prezydent Miasta Inowrocławia

Krzysztof Kuźmiński – Prezes PGKiM Sp. z o.o. w Inowrocławiu

Mariusz Grudziński – Z-ca  Kierownika Sekcji Gospodarowania Zasobami w Agencji Nieruchomości Rolnych

Edward Turczynowicz – mecenas Akademia de Virion

W Eko-miasteczku, które powstało w Parku Solankowym, dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych obejrzały spektakl Teatru Baj Pomorski „Aura i Roboty z planety Eko”, brały udział w licznych konkursach i zabawach zarówno  na scenie jak i w edukacyjnych namiotach przygotowanych przez Nadleśnictwo Gniewkowo, Polską Akcję Humanitarną, Nadgoplański Park Tysiąclecia, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. z Inowrocławia oraz przez Polską Fundację Ochrony Zasobów Wodnych. Zdrowe i smaczne produkty mleczne zapewniła dzieciom Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Cuiavia.

Dziękujemy wszystkim dzieciom i nauczycielom z inowrocławskich szkół i przedszkoli za czynny udział w ekologicznej edukacji. Panu Prezydentowi dziękujemy za włączenie się w organizację wydarzenia, za zaufanie i wsparcie. Naszym partnerom dziękujemy za zorganizowanie edukacyjnych punktów a tym samym za wspólną przygodę z ekologią.

Na gorąco…

http://www.inowroclaw.pl/aktualnosc-5497-Inowroclaw_byl_dzis_EKO!.html

http://www.radiopik.pl/2,5450,ekologiczny-piatek-w-inowroclawiu

http://www.inocafe.pl/?news=64

Zapraszamy do naszej EKO-GALERII!

Eko-miasteczko we Włocławku

6 września na Starym Rynku we Włocławku po raz pierwszy pojawiło się Eko-miasteczko. Impreza zgromadziła ponad 600 dzieci z włocławskich szkół i przedszkoli.

Eko-miasteczko zaszczycili swoją obecnością : Domicela Kopaczewska – Wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży – Poseł na Sejm, Sławomir Kopyść – Członek Zarządu Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, Wanda Muszalik – Zastępca Prezydenta Włocławka ds. Społecznych oraz Krzysztof Stasiak reprezentujący Narodową Radę Ekologiczną, której przewodniczy małżonka Prezydenta RP.

Uczestnicy Eko-miasteczka podziwiali spektakl „Aura i Roboty z planety Eko”, przygotowany przez Teatr Baj Pomorski z Torunia, brali udział w pokazie cyrkowym oraz konkursach i zabawach ekologicznych przygotowanych przez instytucje, które na co dzień zajmują się ochroną środowiska.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska pokazał dzieciom urządzenie do pomiaru hałasu, Stowarzyszenie Tilia zachęcało do układania ekologicznego memo oraz do odwiedzin w Ekomobilu, Polska Akcja Humanitarna zapraszała do gry w ekologiczną grę planszową oraz proponowała wykonanie przypinek, firma Saniko Sp. z o.o. zaprezentowała nową „śmieciarkę” i pojemniki na odpady a  Nadleśnictwo Włocławek oraz Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy prezentowały uroki wyjątkowych miejsc.

Podczas Eko-miasteczka zostały rozstrzygnięte wcześniej ogłoszone przez organizatora konkursy. Mimo tak krótkiego terminu dzieci ze szkół i przedszkoli sprostały zadaniu i wykonały przepiękne prace. Do rywalizacji stanęło 5 przedszkoli i 11 szkół podstawowych. Poniżej przedstawiamy wyniki.

KONKURS ŚMIECIAKI-CUDAKI:

1 miejsce

Emilia Czerwińska – Przedszkole Publiczne nr 26 „Kujawska przystań”

Wyróżnienia

Jagoda Łukasik – Przedszkole Publiczne nr 26 „Kujawska przystań”

Szymon Biesiada – Przedszkole Publiczne nr 8

Karol Żebrowski – Przedszkole Publiczne nr 8

Wiktoria Wieczorek – Przedszkole Publiczne nr 13

Antonina Dziedzic – Przedszkole Publiczne nr 13

KONKURS EKO-ROBOTY

1 miejsce

Julia Nidecka – SP nr 2

Wyróżnienia

Igor Pietrzak – Zespół Szkół nr 11

Rafał Pracki – SP nr 23

Amanda Zalewska – SP nr 3

Adrian Zimny – SP nr 11

Hubert Paul i Krystian Sitarek – SP nr 3

KONKURS EKO-MODA

1 miejsce

Natalia Kowalska – SP nr 12

Wyróżnienia

Ewelina Rasińska – SP nr 20

Maciej Rubiecki – SP nr 3

Amelia Bednarska – SP nr 20

Weronika Morawska i Marta Klimowska – SP nr 23

Kaja Stępczyńska i Julia Jankowska – SP nr 23

 Eko- miasteczko w mediach….

0327_001

Konferencja we Włocławku

Konferencja „Gospodarka odpadami-wyzwania dla jednostek samorządu terytorialnego”, która miała mieć miejsce 06.09.2013 we Włocławku została odwołana i zostanie  zorganizowana w innym terminie o czym poinformujemy.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Polska Fundacja Ochrony Zasobów Wodnych może przeprowadzić projekt edukacyjny „Eko-miasto – zwiększanie świadomości ekologicznej mieszkańców”dzięki dofinansowaniu, które otrzymała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Dziękujemy za zaufanie i promowanie działań fundacji.

http://www.wfosigw.torun.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=361:zapraszamy-do-eko-miasta&catid=1:ostatnie&Itemid=1

List od Pani Prezydentowej Anny Komorowskiej

Z największą przyjemnością pragniemy poinformować, iż projekt naszej akcji edukacjyjnej „Eko – miasteczko – zwiększanie świadomości ekologicznej mieszkańców” znalazł uznanie w oczach Pierwszej Damy Rzeczypospolitej Polskiej, Anny Komorowskiej. Traktujemy to jako wyjątkowy honor i uznanie, mając na względzie fakt, iż Pani Prezydentowa jest Przewodniczącą Narodowej Rady Ekologicznej. Wyrazy uznania i sympatii traktujemy jako wezwanie do dalszych działań proekologicznych naszej organizacji.

List p. Prezydentowej

Eko-miasteczko – program

Przypominamy, że 6 września rozpoczynamy realizację projektu Eko-miasto, według następującego harmonogramu:

6 września – Włocławek   Stary Rynek
13 września – Inowrocław  Park Solankowy
27 września – Wąbrzeźno  Plac Jana Pawła II       PROGRAM …

10:00 – 10:05

Powitanie

10:05 – 11:00

Spektakl „Aura i Roboty z planety Eko” – Teatr Baj Pomorski z Torunia

11:00 – 11:40

Rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród

ŚMIECIAKI – CUDAKI, EKO – ROBOTY, MODA EKOLOGICZNA

11:40 – 12:00

Pokaz cyrkowy z elementami ekologii – Teatr Impresaryjny Afisz z Torunia

12:00 – 13:30

Zabawy edukacyjne z dziećmi – Teatr Impresaryjny Afisz z Torunia

13:30 – 15:00

Konkursy i zabawy przygotowane przez instytucje – partnerów projektu , zajmujące się ochroną środowiska

W razie niepogody o miejscu Eko-miasteczka będziemy informować na bieżąco.

Plakat EKO-MIASTO

kliknij na obrazku aby go powiększyćPlakat-Eko-Miasto

Patronat honorowy Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Z przyjemnością informujemy, że projekt „Eko-miasto – zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców” został objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.

Patronat Wojewody Kujawsko-Pomorskiego

0306_001

Patronat Rzecznika Praw Dziecka

Wielkim zaszczytem dla działań fundacji jest objęcie projektu Eko-Miasto honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka.

0329_001

Honorowy Patronat Senatora RP

Miło nam poinformować o objęciu  Patronatem Honorowym projektu „Eko-Miasto-zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców” przez Senatora RP Michała Wojtczaka Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ”Przyjaźni Środowisku”.

 senator pismo

Konferencja: Gospodarka odpadami – wyzwania dla jednostek samorządu terytorialnego

W ramach projektu edukacyjnego pt.„Eko – miasto – zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców” Polska Fundacja Ochrony Zasobów Wodnych organizuje konferencje dla jednostek samorządu terytorialnego na gorący temat gospodarki odpadowej.

Konferencje odbędą się we Włocławku w dniu 06.09.2013, w Inowrocławiu 13.09.2013  oraz w Wąbrzeźnie w dniu 27.09.2013. Agenda konferencji…

Gospodarka odpadami – wyzwania dla jednostek samorządu terytorialnego.

godz. 10:00- 10:15 – Otwarcie konferencji, powitanie zaproszonych gości

godz. 10:15 – 11:30 – PANEL I:

godz. 11:30 – 11:45 – Przerwa

godz. 11:45 – 13:00 – PANEL II:

Panel dyskusyjny

Agenda konferencji może ulec nieznacznym zmianom, będzie uaktualniana na bieżąco.

Warunkiem udziału w konferencji jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego.