Eko-miasto

Opis projektu

Projekt „Eko-miasto – zwiększanie świadomości ekologicznej mieszkańców” polega na edukowaniu społeczeństwa w zakresie gospodarki odpadami i wyrobieniu właściwych zachowań  związanych z segregacją odpadów.

Drugim elementem projektu jest promocja wiedzy o odnawialnych źródłach energii (OZE).

Celem akcji jest ograniczenie ilości niewysegregowanych odpadów, zwrócenie uwagi społeczeństwa na konieczność rozwoju nowych technologii przyjaznych środowisku i korzyści płynących ze stosowania odnawialnych źródeł energii.

Chcemy, aby efekty edukacyjne zostały osiągnięte przez prawidłowe kształtowanie postaw dzieci i młodzieży, które będą głównymi odbiorcami naszych działań. Projekt adresowany jest także do przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych, radnych dzielnic oraz środowisk mających wpływ na zachęcanie lokalnych społeczności do efektywnego segregowania odpadów. W jego realizację zaangażowani będą nauczyciele przeszkoleni przez specjalistów w zakresie gospodarki odpadami.

Konferencja otwierająca projekt zgromadzić ma ekspertów, przedstawicieli organizacji ekologicznych, samorządowców, mieszkańców miasta, uczniów, studentów oraz lokalne media.  Spotkanie oraz wymiana informacji pozwolą podkreślenie korzyści płynących z segregacji odpadów.

Organizacja Eko-Miasteczek ma na celu realizację edukacji ekologicznej w praktyce oraz uświadamianie mieszkańców o konieczności segregacji odpadów. Przez liczne zabawy, konkursy i pokazy chcemy uczyć najmłodszych mieszkańców miast dobrych nawyków, które będą w stanie dalej przekazać swoim najbliższym. W miejscu organizacji wydarzenia pojawią się namioty edukacyjne. Mieścić się tam będą punkty informacji o odpadach, stoiska włączonych w projekt organizacji i instytucji oraz siedziby edukatorów i osób odpowiedzialnych za gry i zabawy ekologiczne.

Obok Polskiej Fundacji Ochrony Zasobów Wodnych pojawią się instytucje m.in Urzędy Miast, miejskie przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadową, miejskie przedsiębiorstwa wodociągowe, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Polska Akcja Humanitarna, Stowarzyszenie Tilia, regionalne instytucje ekologiczne.

 

 

Projekt dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu

logo_cmyk[1]

Akualności projektu

Projekt Eko-miasto… zakończony!

27.09.2013 zagościliśmy w Wąbrzeźnie. W Wąbrzeskim Domu Kultury odbyła się konferencja „Gospodarka odpadami – wyzwania dla jednostek samorządu terytorialnego” (agenda) oraz Eko-miasteczko dla dzieci z wąbrzeskich szkół i przedszkoli. Spektakl „Aura i roboty z planety Eco” został nagrodzony przez dzieci gromkimi brawami a konkursy ekologiczne spotkały się z  bardzo dużym zaangażowaniem w duchu zdrowej rywalizacji.

(więcej…)

Inowrocław jest EKO!

Zakończył się kolejny etap projektu „Eko-miasto zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców”. Tym razem gościliśmy w Inowrocławiu. Dzięki gościnności Miasta Inowrocławia w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyła się konferencja pt.:”Gospodarka odpadowa wyzwania dla jednostek samorządu terytorialnego”, która zgromadziła ekspertów z zakresu ochrony środowiska i gospodarowania odpadami. Prelegentami  konferencji byli m.in.

(więcej…)

Eko-miasteczko we Włocławku

6 września na Starym Rynku we Włocławku po raz pierwszy pojawiło się Eko-miasteczko. Impreza zgromadziła ponad 600 dzieci z włocławskich szkół i przedszkoli.

Eko-miasteczko zaszczycili swoją obecnością : Domicela Kopaczewska – Wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży – Poseł na Sejm, Sławomir Kopyść – Członek Zarządu Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, Wanda Muszalik – Zastępca Prezydenta Włocławka ds. Społecznych oraz Krzysztof Stasiak reprezentujący Narodową Radę Ekologiczną, której przewodniczy małżonka Prezydenta RP.

(więcej…)

Konferencja we Włocławku

Konferencja „Gospodarka odpadami-wyzwania dla jednostek samorządu terytorialnego”, która miała mieć miejsce 06.09.2013 we Włocławku została odwołana i zostanie  zorganizowana w innym terminie o czym poinformujemy.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Polska Fundacja Ochrony Zasobów Wodnych może przeprowadzić projekt edukacyjny „Eko-miasto – zwiększanie świadomości ekologicznej mieszkańców”dzięki dofinansowaniu, które otrzymała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Dziękujemy za zaufanie i promowanie działań fundacji.

http://www.wfosigw.torun.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=361:zapraszamy-do-eko-miasta&catid=1:ostatnie&Itemid=1

List od Pani Prezydentowej Anny Komorowskiej

Z największą przyjemnością pragniemy poinformować, iż projekt naszej akcji edukacjyjnej „Eko – miasteczko – zwiększanie świadomości ekologicznej mieszkańców” znalazł uznanie w oczach Pierwszej Damy Rzeczypospolitej Polskiej, Anny Komorowskiej. Traktujemy to jako wyjątkowy honor i uznanie, mając na względzie fakt, iż Pani Prezydentowa jest Przewodniczącą Narodowej Rady Ekologicznej. Wyrazy uznania i sympatii traktujemy jako wezwanie do dalszych działań proekologicznych naszej organizacji.

(więcej…)

Eko-miasteczko – program

Przypominamy, że 6 września rozpoczynamy realizację projektu Eko-miasto, według następującego harmonogramu:

6 września – Włocławek   Stary Rynek
13 września – Inowrocław  Park Solankowy
27 września – Wąbrzeźno  Plac Jana Pawła II       PROGRAM …

(więcej…)

Plakat EKO-MIASTO

kliknij na obrazku aby go powiększyćPlakat-Eko-Miasto

Patronat honorowy Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Z przyjemnością informujemy, że projekt „Eko-miasto – zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców” został objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.

Patronat Wojewody Kujawsko-Pomorskiego

0306_001

Patronat Rzecznika Praw Dziecka

Wielkim zaszczytem dla działań fundacji jest objęcie projektu Eko-Miasto honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka.

(więcej…)

Honorowy Patronat Senatora RP

Miło nam poinformować o objęciu  Patronatem Honorowym projektu „Eko-Miasto-zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców” przez Senatora RP Michała Wojtczaka Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu „Przyjaźni Środowisku”.

(więcej…)

Konferencja: Gospodarka odpadami – wyzwania dla jednostek samorządu terytorialnego

W ramach projektu edukacyjnego pt.„Eko – miasto – zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców” Polska Fundacja Ochrony Zasobów Wodnych organizuje konferencje dla jednostek samorządu terytorialnego na gorący temat gospodarki odpadowej.

(więcej…)